Polikistik Over Sendromu

Poliksitik Over Sendromunu ortalama %20-25 oranında görülebilen ve özellikle bizim gibi Akdeniz toplumlarında daha sık tespit edilen, genetik geçişli olduğu düşünülen sistemik–hormonal bir bozukluk olarak tanımlayabiliriz. Bu hormonal bozukluk ergenlik döneminden itibaren karşımıza çıkabilir. En çok görülen problemler; adet düzensizliği, kilo problemleri, tüylenme ve sivilcelenmede artma, metabolik sorunlar, yumurtlama düzensizliğine bağlı çocuk sahibi olmada güçlük olarak sıralanabilir. Ayrıca takip ve tedavisi düzenlenmeyen durumlarda ileriki yaşlarda diabet, kalp rahatsızlıkları ve rahim ile ilgili sorunlar görülme riski artar.

Polikistik Over Sendromunda ailesel geçiş önemli bir bilgidir, ailede polikistik over sendromu tanısı almış anne, kız kardeş veya teyze gibi aile fertleri var ise riskin arttığını biliyoruz.

Tanıyı klinik öykü, ultrasonda yumurtalıkların değerlendirilmesi ve hormonal testler yaparak koyuyoruz. Tedavi klinik öykü, yaş, gebelik isteminin olup olmaması, eşlik eden diğer problemlerin durumuna göre kişisellendirecek şekillendirmek gerekir. Mutlaka yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları konusunda bilinçlendirme yapılmalıdır. Doğru tanı ve tedavi şekliyle istenilen sonuçlar rahatlıkla elede edilebilir.

Call Now Button  Şimdi Ara