Covid-19 ve Gebelik

Güncel ve çok sorulan bir konu olduğu için covid 19 ve gebelik süreci ile ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum. Covid-19 enfeksiyonu viral bir enfeksiyondur ve muhtemelen ilk kaynağının hayvanlar olduğu ve insana bulaşarak yayıldığı düşünülüyor. Bu RNA virüsü önce konakçı hücreye reseptörler yoluyla bağlanır, bağlandığı hücrenin DNA’sına entegre olarak çoğalır. Böylece hücreyi enfekte ederek hastalıklar oluşturmaya başlar. Kuluçka süresi yaklaşık olarak 2-14 gün olarak kabül edilir. Virüs bulaşan bir kişi %30 oranında semptom göstermez, %55 hafif semptomlar, %10 ağır belirti ve %5 yoğun bakım gerektiren kritik belirtiler gösterir. Hastalık, gebelikte de benzer oranlar ile seyretmektedir. Görülen şikayetler en sık %50 ateş, %37 öksürük, %24 kas eklem ağrıları, %13 nefes darlığı, %5 göğüs ağrısı, %5 baş ağrısı, %5 boğaz ağrısı, %4 ishal sayılabilir. Yine bahsettiğim gibi %30 oranında hiç semptom da izlenmeyebilir.

Gebelikte şikayetler ışığında PCR TESTİ ile %70-80 oranında tanı konulabiliyor. Gerektiğinde Akciğer Grafisi ve Düşük doz ilaçsız(kontrastsız) tomografi yapılabilir. Tedavi için verilecek olan  ilaçlar ve yapılacak olan takip belirli aralıklar ile güncellenen Sağlık Bakanlığı’nın kılavuzlarına göre belirlenmektedir. Covid -19 virüsünün bebeğe anne karnında geçip geçmediği ile kanıta dayalı bir bilgi elimizde henüz yok . tüm bu bulgular ışığında takip süreci ve doğum şekli anne adayının – bebeğin tıbbi durumuna göre belirleniyor.

Öncelikle testi pozitif gelen anne adaylarımızın tedirgin olmadan takip eden tıbbi ekibin direktifleri ve önerileri doğrultusunda hareket etmesi en sağlıklı yoldur.

Call Now Button  Şimdi Ara